Saturday, June 25, 2016

নতুন চৰকাৰৰ কৰণীয় কি কি হোৱা উচিত

২০১৬ চনত অসমৰ ৰাইজে বিপুল পৰিৱৰ্তনৰ আশা আৰু বতাহেৰে এখন নতুন চৰকাৰ গঠন হোৱাৰ সপক্ষে ভোটদান কৰিলে। সেইমৰ্মে আজিৰ দিনটোত এখন নতুন চৰকাৰ গঠন নিশ্চিত হ’ল। অসমৰ সৰ্বাংগীন উন্নতিৰ বাবে এই চৰকাৰখনে কি কৰা উচিত আৰু কোনকেইটা দিশত গুৰুত্ব প্ৰদান কৰা উচিত সেই বিষয়ে এখন তালিকা তৈয়াৰ কৰোঁ আহক। (অনুগ্ৰহ কৰি গালি-গালাজ, মতামত আদিৰ পৰিৱৰ্তে এই তালিকাত কামৰ কথাহে উল্লেখ কৰক। লিখোঁতে যেন ৰোমান লিপি ব্যৱহাৰ কৰি অসমীয়াত নিলিখে। )
 
১/ পৰ্য্যটনঃ অসমৰ পৰ্যটনক্ষেত্ৰসমূহ উন্নিতকৰণ কৰক, নতুন নতুন ঠাই কিছুমানক পৰ্য্যটনস্থলী হিচাপে মৰ্য্যদা প্ৰদান কৰক আৰু পৰ্য্যটনৰ লগত জড়িত বিষয়সমূহত সৰ্বাধিক গুৰুত্ব প্ৰদান কৰক।
২/ যোগানঃ অসমৰ সকলো ধৰণৰ যোগান ব্যৱস্থা নিশ্চিত কৰক, যোগান ব্যৱস্থাত চিণ্ডিকেটৰাজ নোহোৱা কৰক, বজাৰত সমতা স্থাপন কৰক।
৩/ কুটীৰ শিল্পঃ অসমৰ কুটীৰ শিল্পসমূহক পুনৰ্জীৱিত কৰক। থলুৱা শিল্পক উদগণি দিয়াৰ বাবে আঁচনি তৈয়াৰ কৰক।
৪/ শিক্ষাঃ প্ৰাথমিক শিক্ষা ক্ষেত্ৰত শিক্ষাৰ লগত জড়িত আঁচনিত গুৰুত্ব দিয়ক, ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক জলপানিৰ ব্যৱস্থা কৰক, শিক্ষামূলক ভ্ৰমণৰ ব্যৱস্থা কৰক আৰু শিক্ষা ক্ষেত্ৰত সুস্থ জ্ঞানৰ প্ৰতিযোগিতা উভতাই অনাৰ বাবে গুৰুত্ব প্ৰদান কৰক।
ছেবা আৰু শিক্ষা পৰিষদৰ সকলো পৰীক্ষাৰ বিষয়ক কাম কাজ (ছাত্ৰ আৰু স্কুলৰ ফালৰ পৰা কৰিবলগা) অনলাইন কৰক। এই ব্যৱস্থাই প্ৰচেছিং সময় কমাব আৰু ফলাফল সোনকালে ঘোষনা কৰাত সুবিধা আনিব।
৫/ উদ্যোগিক ক্ষেত্ৰঃ বৃহৎ উদ্যোগৰ পৰিৱৰ্তে ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগ গঢ়ি তোলাত মনোনিৱেশ কৰক, ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায়ীক উৎসাহিত কৰিব পৰা আঁচনি গ্ৰহণ কৰক।
৬/ গৃহ বিভাগঃ আৰক্ষী প্ৰশাসন সুস্থ, নিকা আৰু দুৰ্নীতিমুক্ত কৰক। গৃহ বিভাগত অত্যাধুনিক ব্যৱস্থা আৰু পদ্ধতিৰ সূচনা কৰক।
পুলিচ থানাত ধনৰ লেনদেন বন্ধৰ বাবে কঠোৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰক।
৭/ যাতায়ত আৰু যোগাাযোগ ব্যৱস্থাঃ যাতায়ত ব্যৱস্থাৰ উন্নতিৰ হকে ব্যৱস্থা লওঁক, কেৱল স্থলপথৰ সলনি জলপথ, বায়ুপথ, ৰেলপথৰ উন্নতিৰ বাবে কাম কৰক। অসমৰ পাহাৰীয়া ঠাইসমূহলৈ টয়ট্ৰেইন, চহৰসমূহত মেট্ৰ’ ব্যৱস্থাৰ সূচনাৰ বাবে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰক।
৮/ গুৱাহাটী উন্নয়নঃ ভৰলু নদীখনক পৰিস্কাৰ কৰি আভ্যন্তৰীণ জলপৰিবহনৰ বাবে মুকলি কৰিলে গুৱাহাটী স্থল পৰিবহনৰ সমকক্ষ ভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি লগতে ই পৰ্যটন কাৰণেও আকৰ্ষণ ৰ কেন্দ্ৰ বিন্দু হৈ পৰিৱ
৯/ দুৰ্যোগ প্ৰশমন আৰু নিয়ন্ত্ৰণঃ প্ৰথমেই ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ বুকু উন্নত প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰেৰে খান্দি বানপানীৰ সমস্যাৰ সমাধান কৰক, এনে কৰিলে উপনৈ সমূহৰ পানী উপচি নপৰি ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ বুকুলৈ বৈ যাব, আৰু সম্পূৰ্ণ ৰূপে বানপানীৰ সমস্যা সমাধানৰ পথ প্ৰসস্ত হব।
দ্বিতীয়তে মাজুলীৰ খহনিয়া ৰোধ কৰি নদী-দ্বীপটোৰ অস্তিত্ব ৰক্ষা কৰক।
১০/ বন বিভাগঃ বনজ সম্পদ আৰু বন্যপ্ৰাণীৰ ৰক্ষানাবেক্ষণ সুনিশ্চিত কৰক।
অবাধ বন ধ্বংস বন্ধ কৰক।
বন সুৰক্ষা কৰ্মীক উচ্চ মানবিশিষ্ট কৰক।
১১/ উচ্চশিক্ষাঃ ৰাজ্যিক স্তৰত বিশেষভাৱে সুবিধাপ্ৰাপ্ত আৰু স্বীকৃত প্ৰতিষ্ঠান স্থাপন কৰক। যেনে নামনি অসমত এখন, মধ্য অশমত এখন, উজনি অসমত এখন আৰু বৰাক উপত্যকাত এখন। এই প্ৰতিষ্ঠানসমূহত অত্যাধুনিক সা-সুবিধা প্ৰণয়ণেৰে ‘ব্ৰেইন ড্ৰেইন’ ৰোধ কৰক। কলা, বিজ্ঞানৰ উপৰিও অভিযান্ত্ৰিক শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত এই ব্যৱস্স্থা কৰক
১২/ ৰাইজক অসুবিধাৰ সৃষ্টি কৰি ৰাস্তাই পদূলিয়ে ভিআইপিৰাজ নোহোৱা কৰক। ৰাইজে পোনে পোনে বিভাগীয় মন্ত্ৰীক ৰিপ’ৰ্ট দিব পৰা ব্যৱস্থা কৰক। এই ব্যৱস্থাত মেইল, হোৱাটচ আপ, মোবাইল এপচ আদিৰো ব্যৱস্থা কৰক। প্ৰতি পষেকত ৰাইজক বিভাগীয় মন্ত্ৰীজনে সম্বোধন কৰি দূৰদৰ্শনত বাৰ্তা দিয়ক, বিভাগৰ কামৰ খাটিয়ান দাঙি ধৰক।
১৩/ প্ৰতিখন কেন্দ্ৰীয় আঁচনি আৰু ৰাজ্যিক আঁচনি ৰূপায়ণৰ ক্ষেত্ৰত পোনপটীয়া দৰখাস্তৰ ব্যৱস্থা কৰক (অনলাইন দৰখাস্তৰ ব্যৱস্থা কৰক)। ৰাইজে সক্ৰিয় আঁচনিসমূহৰ বিষয়ে জানিবলৈ সুকীয়া ৱেবচাইটৰ ব্যৱস্থা কৰক।
১৪/ অফিচ কাছাৰীৰ সকলো দৰখাস্তৰ বাবে অনলাইন ব্যৱস্থাৰ প্ৰৱৰ্তন কৰক। কৰ্মচাৰী আৰু সাধাৰণ ৰাইজৰ মাজত প্ৰত্যক্ষ যোগাযোগৰ সুবিধা নোহোৱাকৈ কামবোৰ হোৱাকৈ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰক। এৰিব নোৱাৰা ক্ষেত্ৰত ‘চিংগল ৱিনডো’ ব্যৱস্থাৰ প্ৰৱৰ্তন কৰক। এই ব্যৱস্থাই অফিচ কাছাৰীত কামৰ বিনিময়ত ধনৰ লেনদেন কমাব।
১৫/ দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে উত্থাপিত অভিযোগ গুৰুত্ব সহকাৰে লওক। অভিযোগকাৰীয়ে প্ৰমাণ দিয়াৰ পৰিৱৰ্তে অভিযুক্ত কৰ্মচাৰীয়ে নিৰ্দোষিতাৰ প্ৰমাণ দাখিলৰ ব্যৱস্থা কৰক। দুৰ্নীতি প্ৰমাণিত কৰ্মচাৰীৰ ওপৰত কঠোৰ শাস্তি প্ৰদান কৰক।
 
[ ৰচনাকালঃ ১৯ মে', ২০১৬]