Friday, March 14, 2014

অথঃ বহুবল্কী দেউ সম্বাদ-১


লোডীয়ে অসমীয়াৰ মগজুত লোড দি যোৱাৰ পিছত তেওঁ নিমাতেই আছিল৷ শ্যাল্লা, অসমৰ মাটিতে অসমীয়াক জাৰি থৈ গল, অসমক লৈ ইমান তাচ্ছিল্য কৰিলে আৰু আমাৰ নিলাজসকলে বাহ বাহ কৈ হাত চাপৰি বজালে়়় এই কথা তেওঁ কেনেকৈনো পাহৰে? সেয়েহে বহুবল্কী দেউই এটা বুদ্ধি পাঙিছে৷ অসমীয়া মানুহৰ পৰিশ্ৰম এইবাৰ কামত খটুৱাব লাগিব৷ সেই ভাবিয়েই তেওঁ বুৰঞ্জী মেলি দেখিলে ধোদৰ আলিৰ উপাখ্যান৷ বহুবল্কী দেউৰ মুখত মিচিকিয়া হাঁহি এটা ওলাই গল৷ চিকচিকীয়া তালুত তৰ্জনী আঙুলিৰে লাহেকৈ খজুৱাই তেওঁ মাষ্টাৰপ্লেন তৈয়াৰ কৰাি পেলালে যে এইবাৰ ধোদৰ আলি নহয়, লোডৰ পাইপহে তৈয়াৰ কৰিব৷ পানী যোগান ধৰিবলৈ ব্যৱহাৰৰ নামত লোডীৰ ট্ৰাক দৌৰাব তাস মাজেৰে৷ লোডীৰ পাইপেৰে হাঁহি ককাই মাৰুতিত গৈ থাকোতে বহুবল্কী পাইপেৰে লোডীৰ ট্ৰাকেৰে পাৰ কৰিব পাৰিব দুই এপদ কম্বলজাতীয় সম্পদো৷ লোডীৰ লোড কমোৱাও হব, অসমীয়ামখাৰ আন্দোলনো কমিব, নামত পানীৰ পাইপো হব, ৰাইজে উন্নয়নো দেখিব, খোৱা পানী নোৱাৰিলেও বানপানীয়ে পঠাব পৰা যাব লগতে পাইপৰ মাজেৰে ট্ৰাকত ধুবুৰীৰ ফাললৈ কিছু কম্বলো চাপ্লায়ো দিব পৰা যাব৷ বহুবল্কী দেউৰ এই সম্বাদে অসমৰ অ কাটিব নে নাকাটে সেয়াহে গুৰুত্বপূৰ্ণ হব৷

ৰচনাকালঃ ১৭ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০১৪